THE PERFECT WORLD FOUNDATION
The Perfect World Foundation är en ideell organisation som aktivt arbetar med djur- och naturprojekt som syftar till att rensa våra hav från plast och utrustning från spökfiske. Efter decennier av förorening och kontaminering behöver vår planet den kärlek och det stöd den verkligen förtjänar.
10 % av försäljningen online från vår Resort Collection 2025 "Solara" kommer därför att doneras till organisationen med uppdraget att rädda det extraordinära och mångfaldiga livet under vågorna.
TIDIGARE DONATIONER

2024
10 % av försäljningen online från vår Resort Collection 2024 "Beyond the Blue" donerades till organisationen.

2023
10 % av försäljningen online från vår Resort Collection 2023 "Endless Summer" donerades till organisationen.

2022
10 % av försäljningen online från vår Resort Collection 2022 "La Mer" donerades till organisationen.
TILLSAMMANS FÖR EN RENARE HAVSMILJÖ

"OUT OF OFFICE – GONE FISHING FOR PLASTIC"
Den 10–11 juni 2024 deltog Caroline Svedbom-teamet i ett havsstädsprojekt tillsammans med The Perfect World Foundation. Under två dagar bytte vi skrivbordet mot stranden och gav oss ut för att samla upp plast och annat skräp som hotar våra hav och dess liv.
Vi samlade avfall, skyddade marint liv och stärkte vårt engagemang för en mer hållbar framtid.
Det här projektet var en del av vår kampanj "Out of Office – Gone Fishing for Plastic", där vi ville visa att även små handlingar kan göra stor skillnad.